64 χρόνια από τη θυσία του Ευαγόρα Παλληκαρίδη

Το Λονδίνο ειναι ωραίο -και καταραμένο!

χαμ5.pngΠαράδοση κακή-κακοπερναμε εκεί!
Πρωτη επίσημη επίσκεψη το 1965 Στο Απτον Παρκ Η Γουεστ Χαμ την σαιζόν 1965-66 ο Ολυμπιακός βρέθηκε αντιμέτωπος με τη Γουέστ Χαμ στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων, έχοντας πρώτα αποκλείσει με δύο νίκες την Ομόνοια.
Η Γουεστ Χαμ ήταν κάτοχος του τροπαιου αυτού-και είχε τρεις παίκτες ήδη παγκοσμίου κλάσεως που οκτώ μόλις μηνες μετά θα ηταν στην ενδεκάδα του Τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου κι ο ενας θα σκοραρε το ένα γκολ. ο δεύτερος τα άλλα ...τρία και ο τρίτος θα σήκωνε το Ζυλ Ριμέ!
Μάρτιν Πήτερς, Τζεφ Χέρστ και Μπόμπυ Μουρ, αντίστοιχα
The 1965 UEFA Cup Winners' Cup Final was between West Ham United of England and TSV 1860 Mόnchen of West Germany. at Wembley Stadium London on 19 May 1965.
Το πρώτο ματς, λοιπόν, έγινε στο Λονδίνο στις 24-11-1965 και..μετα την χειραψία Πολυχρονιου-Μουρ....

Ισως κάποιες από τις ..συνηθεις δικαιολογίες να μην είναι αβάσιμες Ο Σιδέρης τραυματίστηκε, βγηκε στο 22ο λεπτό (δεν υπήρχαν αλλαγές!) και στο 60ό απεχώρησε, τραυματίας, και ο Παυλίδης Η τελευταια μισή ωρα παίχτηκε με 11 εναντίον 9! Ανεγράφη πάντως ότι ήρωας του ματς ήταν ο γκολκήπερ Γιαννης Φρονιμίδης, που διέσωσε την ομαδα από βαρύτερο σκορ!
Τα γκολ, δια την ιστορία, πέτυχαν ο Χερστ στο 24ο και 44ο λεπτό Ο Johnny Byrne;έκανε το 3-0 στο 57ο και ο Πήτερ Μπράμπρουκ το 4-0 στο 71ο. (και αυτοί οι δυο διεθνεις με την Αγγλία-και εποχή που δεν έπαιζε 20 ματς την σαιζόν και δεν γινοταν διεθνης, ως αλλαγη, και η ..κουτσή Μαρία!)
24/11/1965   Γουέστ Χαμ-Ολυμπιακός       4-0
25/10/1972  Η Τόττεναμ, στο Ουέφα, στον Δευτερο Γυρο Και πάλι στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός είναι αντιμέτωπος με την κάτοχο του τροπαίου (μόλις 5 μηνες πριν) και ξανά με τον ..Μάρτιν Πήτερς, που τωρα έχει πετεινό στην φανελα αντί για σφυρί!
Ουτε εδώ τα πράγματα θα πάνε καλά Πηρς στο 11, Τσίβερς στο 35ο,
Κόουτς στο 47ο και Πηρς ξανά στο 58ο
Τοτε, μόνο θα παίξει λίγο ο Ολυμπιακός (θα έχει και ..τρία δοκάρια!) αλλά η στιγμή που όλοι θυμούνται θα έλθει στο 71 Η Τόττεναμ κερδίζει πέναλτυ Πήτερς εκτελεί, Κελεσίδης μπλοκάρει! Και ο διαιτητης δίνει ..επανάληψη! Πήτερς, ξανά, ψηλά στην άλλη γωνία-Κελεσίδης πετάγεται και αποκρούει -ξανά!
5854
Την νυχτα εκείνη ο Ολυμπιακός έχασε ενα ματς, αλλά κέρδισε έναν μεγάλο τερματοφύλακα
Και το 2008 η Τσελση, στο Τσάμπιονς Ληγκ Πρόσφατα είναι-ο Ολυμπιακός έχει περάσει στους Ομίλους και είναι στην φαση των "16"
alt
Μετά 0-0 στον Πειραιά λιγοι πιστευουν στο διπλό Και σίγουρα, όχι οι κ.κ. Μπάλλακ και Λάμπαρντ που στο 5ο και 24ο λεπτό εχουν κάνει το 2-0
alt
Θα ακολουθησει το τελικο 3-0 από τον Καλού στο 48ο και Ολυμπιακός θα αντιταξει μόνο ενα δοκάρι του Μπελλουτσι